Zakupoholizm allegro

Zakupoholizm – czym jest

Permanentny przymus robienia zakupów, to zakupoholizm. Cieszy fakt zakupu, same problemy są znaczenie drugorzędne – bywa, że nierozpakowane, lądują w kącie, zapomniane przez szczęśliwego nabywcę.

 

Zakupoholizm kiedy i nadmierny konsumpcjonizm daje w różnych społeczeństwach. Rozwojowi uzależnienia sprzyjają korzystne warunki – istnienie serwisów aukcyjnych, łatwy dostęp do zakupów bez wynikania spośród domu, bezgotówkowe płatności – możliwość płacenia kartami kredytowymi.
Kompulsywne zakupy są często sposobem na poprawę stanu. Bywa, że redukują stres, napięcie, koją nerwy.
Osoba uzależniona odczuwa niezdrowe podniecenie na myśl o zakupach (myśli mogą tworzyć charakter obsesyjny). Zakupy wprawiają osobę określoną w stopień ekstazy. Niestety euforia mija po wykonaniu zakupów. W zmian pojawiają się wyrzuty sumienia, zniechęcenie.

Badacze przedmiotu klasyfikują zakupoholików, mając pod opiekę motyw działania.

Najczęstsi są tzw. “poszukiwacze okazji”, czy osoby, którym zabawa i radość sprawia nabycie problemu w doskonałej cenie. Są klientami centrów handlowych w sezonie promocji, przecen. Niczym magnes idą na nich chwyty marketingowe w formatu: obniżka cen, – 25%, kup 2 w wartości 1, wyprzedaż kolekcji.

Drugą część stanowią “kolekcjonerzy” różnego rodzaju gadżetów – markowego sprzętu komputerowego, obuwia, galanterii. Tym wyjątkowo dość dóbr, które goszczą w branży ich zainteresowań.

Dla kolejnych istotne jest pozyskiwanie nowych obiektów, wyłącznie z porady na fakt, iż są modne – to tzw. “zbieracze nowości”.
Bywa, że zakupoholik zaspokaja nasze pragnienie nabywania jedynie dzięki oglądaniu przedmiotów (window shopping). Lecznie jest dodatkowe pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Ważne jest określenie źródła zachowań kompulsywnych i znalezienie nowych form kompensacji, które wypełnią pustkę emocjonalną.

Że fakt stanowi o tyle złożony, że zakupoholizm często stanowi w parze z pozostałymi nałogami np. alkoholizmem lub chorobami np. depresją.
Niewątpliwie środkiem do sukcesu jest determinacja pacjenta i efektywna psychoterapia.