Wlaczniki w systemach elektrycznych

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w XXI wieku bez elektryczności, a co za tym idzie – bez urządzeń elektrycznych. Swobodny dostęp do prądu w bezpośredni sposób przełożył się na niesamowity postęp technologiczny. Gdyby dzisiaj zabrakło elektryczności – prawdopodobnie obecnie postępowe społeczeństwo przestałoby się rozwijać, a być może nawet cofnęłoby się w swoim rozwoju do tego, co kiedyś. Inaczej wyglądałoby całe nasze życie codzienne. Na szczęście taka sytuacja niespecjalnie nam zagraża – może być, co najwyżej, natchnieniem do jakiegoś scenariusza filmowego.

http://erp.polkas.pl/comarch-erp-optima/ibard24/


Warto pamiętać o tym, że tam gdzie pojawia się elektryczność – na pewno nie może zabraknąć nowoczesnego włącznika mocy, który umożliwi odpowiedni przepływ mocy w sieci elektrycznej. Zastosowanie znajdują różnego rodzaju włączniki, w zależności od tego, w jakiego rodzaju instalacji jest potrzeba, aby je wykorzystać.
Najczęściej wykorzystuje się włączniki łukowe, które są również najprostszymi z włączników mocy. Ich działanie to wynik efektu chłodzenia, dzielenia i rozciągania łuku pod wpływem oporu wewnętrznego kolumny łukowej. Napięcie pracy takiego włącznika to nie zwykle nie mniej, niż 1000 V.
Nie mniejszą popularnością cieszą się również włączniki, które wykorzystują system autowydmuchowy. Tego rodzaju włącznik może być dodatkowo wyposażony w sterownik Switchsync, odpowiedzialny za eliminację składowych przejściowych. Innymi elementami wykorzystywanymi przy systemach autowydmuchowych są również krążki dekompresyjne tzw “bursting discs”, czy też izolatory kompozytowe.
Zastosowanie odpowiedniego włącznika lub wyłącznika mocy w sposób szczególny przekłada się na bezpieczeństwo, gdyż to właśnie włączniki i wyłączniki chronią urządzenia elektryczne przed niebezpiecznymi skutkami zwarć lub przeciążeń, które mogą stanowić zagrożenie dla życia.