Szkolenia pracownikow jako element zarzadzania zasobami ludzkimi

Wędlinami wymienia się rozmaite wyroby mięsne powstałe z surowca rozdrobnionego, z serii wędzonki to mięsne przetwory stworzone z prostego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to i proces technologiczny, który liczy na oddziaływaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest zachowanie barwy i wytworzenie charakterystycznego mięsnego zapachu i zapachu. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości naszych produktów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii chorobotwórczych i gnilnych. Dzięki temu klienci mogą dłużej cieszyć się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że mimo umieszczania w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Drinku z najzwyklejszych przetworów mięsnych sprzedawanych przez hurtownie wędlin jest tradycyjna szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka kupowana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako produkt schłodzony bądź mrożony z kością lub bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna mieścić się w obszarze między jasnoróżowej po czerwoną, i tłuszcz może stanowić zabarwiony na biało, z poziomem kremowym lub różowawym. Drugim w organizacji najbardziej popularnym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest modna na wszystkim świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa to nic nowego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz wprowadzone do osłonki celulozowej lub jelita.

Określone warunki klimatyczne w własnym kraju doprowadziły do tego, że w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, jak w terenach śródziemnomorskich o mniejszej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny powodujący nie tylko mięso wieprzowe, ale jeszcze duże domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich działalności były względy ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, ponieważ jej brak uzupełniano różnymi typami mięs. W współczesny technologia utrwalił żywy do tej chwile stereotyp głoszący, iż salami wykonywane jest z oślego mięsa, frankfurterki robi się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.