Stosunki miedzynarodowe lodz

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w naukach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, oraz nie po paru miesiącach, kiedy to chodziło wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Jazdę na inny koniec świata nie ma już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo różnych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się mocniejsze i dostępniejsze, i co wewnątrz tym idzie - i wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można osiągnąć się na inny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna kultura a oryginalne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także można wylądować w Azji, w Afryce czyli na egzotycznej wyspie. Dostosowuje się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Zgodzie Europejskiej i wszystek jej obywatel może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka zamierza uzyskać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na przyjęciu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo zauważalne są w obecnym przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio trafiając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To przydatne w właściwych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na szczęściu transakcji.