Pompa tlokowa schemat

Pompa membranowa inaczej nazywana jest pompą wyporową. Znajduje swoje wykorzystanie między innymi w różnorakich instalacjach do przetłaczania prawie wszystkiego medium. Jej roboczym organem jest plastikowa lub gumowa membrana, która podejmowana jest przy pomocy dźwigni.
Cechy ważne
Jej stroną widoczną jest zabieg przecieków, dzięki dlaczego stanowi szeroko wykorzystywana do pompowania cieczy toksycznych oraz zanieczyszczonych. Jej wykorzystanie kojarzy się do oczyszczalni wody, przemysłu farbiarskiego, drukarskiego, lakierniczego, do transportu produktów spożywczych, w przemyśle mechanicznym, ceramicznym, górniczym, budowlanym, włókienniczym, spożywczym, farmaceutycznym, papierniczym i chemicznym, a jeszcze przy transporcie chemikaliów.

zgrzewarka próżniowa do żywnościPakowarki i próżniowe pakowanie żywności - sprzęt, technologia, porady

Pompy membranowe zapewniają niezawodny, skuteczny i finansowy transport wszystkiego typie cieczy.
Pompy, które wpływają z zastosowaniem pneumatyki wymagają dostawy sprzężonego powietrza. Stanowią one napędzane sprężonym powietrzem. Ich życie tworzy się wraz z zasileniem sprężonym powietrzem za pomocą systemu dystrybucji kierującego powietrze na jedną z membran. Membrany zaś połączone są wspólną osią. Jedna membrana wykonująca posuw tłoczenia prowadzi w bliską stronę drugą która w aktualnym sezonie zasysa medium. Następnie ponownie cykl przejmuje się z odwróceniem zakresów działania.

Rodzaje pomp
Pompy membranowe dostępne są w oryginalnych wykonaniach membran: NR (guma naturalna), NBR, EPDM, FKM (Viton), SANTOPREN. Rodzaje napędu pomp są następujące: pneumatyczny (sprężynowym powietrzem), silnik elektryczny, z silnikiem spalinowym, hydraulicznie.
Pompy membranowe zasilane sprężonym powietrzem przydatne są w drugich wykonaniach materiałowych m.in. metalowe i z ciał sztucznych. Dają możliwość transportu mediów agresywnych chemicznie, ściernych, a także dużej gęstości. Na zbytu są pompy w wykonaniach sanitarnych (pompy spożywcze) oraz pompy z certyfikatem ATEX.