Oswietlenie awaryjne w budynku

Przebywając w różnych obiektach można przyznać, że czasami może dochodzić w nich do nieprzewidywalnych sytuacji. Jedną z nich jest taka, kiedy niespodziewanie zabraknie prądu i przez to wszystkie korytarze, jak i pomieszczenia pogrążą się w całkowitej ciemności. Natomiast właściciel budynku jest odpowiedzialny za to, by odpowiednio zadbać o wyposażenie obiektów w urządzenia przeciwpożarowe. Jednak nie jest to wszystko, co powinno znaleźć się w budynku, by znajdujący się w nim ludzie mogli poczuć się bezpiecznie, nawet w sytuacji zagrożenia.

oprogramowanie b2bOprogramowanie b2b - POLKAS & COMARCH - Systemy ERP

Niezwykle istotną rolę bowiem odgrywają lampy oświetlenia awaryjnego, dzięki którym można zawsze szybko znaleźć drogę do wyjścia z danego obiektu. Powinny więc one bezapelacyjnie zostać zainstalowane, najlepiej na terenie całego ośrodka, a już w szczególności na korytarzach, które prowadzą do drzwi ewakuacyjnych. Jak można się przekonać, montaż takiego oświetlenia nie jest zbyt skomplikowany, a przy tym zapewnia odpowiednio jasne światło.

W sprzedaży można znaleźć wiele różnych lamp, które znajdują się w kategorii oświetlenia awaryjnego, a to, na co warto zwrócić uwagę, to wyjątkowa trwałość konstrukcji. Jest to bardzo ważne, jeśli na przykład w budynku wybuchnie pożar. Takie oświetlenie powinno być bowiem odporne na działanie wysokich temperatur, by wszyscy zgromadzeni w danym budynku mieli odpowiednio dużo czasu na to, by go opuścić.

Przy wyborze konkretnej lampy oświetlenia awaryjnego, warto zwrócić uwagę na to, jak daleko rozchodzą się promienie. Jest to ważne, gdy ma się na względzie to, że konstrukcja każdego budynku jest inna. Inaczej układają się korytarze, mają inną długość, a niekiedy też wysokość, a takie oświetlenie powinno być precyzyjnie dobrane do architektury danego obiektu. Tylko wtedy będzie tak naprawdę w pełni funkcjonalne i będzie mogło jak najlepiej spełnić swoją rolę.

Przy wyborze takiego oświetlenia warto też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób można je regulować, a także jak szybko w razie konieczności będzie się ono włączać. Trzeba liczyć się też z tym, że jego głównym celem jest podświetlenie znaków ewakuacyjnych, a także dróg, które prowadzą do wyjścia. Z tego też powodu należy spodziewać się, że awaryjne oświetlenie nie będzie świecić tak jasno, jak podstawowe.