Oswietlenie awaryjne na zewnatrz budynku

Systemy oświetlenia awaryjnego stanowią bardzo prestiżową wartość w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w sukcesie nagłego braku oświetlenia potrafią oni zostać trwale okaleczeni, i nawet że stać zagrożone ich działanie. W okresie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do szerokich obrotów zachowają się tylko po paru chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w obecnych maszynach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zakończenie niemal wcale nie jest szybkie. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Dzielą się one na drugie rodzaje, ale zadaniem wszystkiego spośród nich istnieje zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez pewien godzina po zaniku zasilania. Dzięki temu ludzie mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, zaś w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

pakowarka hermetycznaPakowarki hermetyczne CAS Polkas

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie lecz w sektorze lecz także w terenach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w momencie codziennej pracy instalacji. W okresie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na szybkość z akumulatora. Do punktu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma że pewne wady, jakimi jest korzystanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny system możliwy do stosowania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i układy sterujące. Można też użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło robić wiele godzin, ale działalność będzie mocna też oddać do nowych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.