Moda na gotowanie czyli o blogach kulinarnych

Gotowanie stało się popularne już kilka lat temu i zdaje się, że ten trend wcale nie ma zamiaru się skończyć. W telewizji cały czas masowo pojawiają się programy kulinarne, a blogosfera huczy od blogów i vlogów związanych z przepisami lub nowymi sposobami na stare potrawy. Wystarczy wpisać hasło “przepis na…”, a wyszukiwarka praktycznie ugnie się pod ciężarem liczby stron z własnymi propozycjami na wykonanie wymienionego dania.

Program kadrowo płacowy symfoniaElektroniczny obieg dokumentów w firmie – dlaczego warto? | Systemy ERP | POLKAS


Moda na gotowanie jest o tyle specyficzna, że pozwala stosunkowo szybko na dojście od „zera do bohatera”, to znaczy od zadeklarowanego antytalencia kulinarnego do osoby o wyrobionym guście i smaku. Takie działania dają szansę obserwatorom tychże przemian na zwiększenie motywacji do podjęcia własnej próby osiągnięcia sukcesu (niekoniecznie w dziedzinie gotowania).
Osoby prowadzące blogi i strony kulinarne stały się ekspertami nie tylko od gotowania, ale również dietetyki, psychologii zdrowia czy wszelkiego rodzaju coachingu motywacyjnego. Oczywiście jest to stwierdzenie mocno przesadzone, jednak niejednokrotnie można odnieść właśnie takie wrażenie. Kiedy czytelnicy blogów pytają o to, jaką łyżką ich autorytet miesza zupę albo co robi, żeby zmusić się do codziennego wypróbowywania nowych przepisów, to można odnieść wrażenie, że „guru” może napisać cokolwiek. Blogerzy mają bardzo wpływ na swoich czytelników. Często reprezentują również przydatne i użyteczne sprzęty, pomagające w przygotowywaniu posiłków np. profesjonalna krajalnica do wędlin czy sera równie dobrze sprawdza się do krojenia warzyw czy nawet mięsa.
Większość blogerów, podchodzą do tematu rozsądnie i naprawdę starają się zarazić swoją pasją obserwatorów swojej strony oraz dzielić się z nimi praktycznymi radami. Dzięki osobom, które nie czują się w żaden sposób lepsze czy gorsze od innych i które nie próbują nikomu niczego udowadniać, można skorzystać z ciekawych i wysublimowanych przepisów na wyjątkowo smaczne dania.
Pozostaje tylko pytanie, w jaki sposób odkryć, kto jest szarlatanem, a kto po prostu chce się dzielić swoją pasją. Sposoby mogą być różne i pewnie jednym z najprostszych, chociaż niekoniecznie najbezpieczniejszych, będzie przetestowanie wybranych przepisów lub porad na sobie.