Kolposkopy urzadzenia do wczesnego wykrywania raka

Profilaktyka jest niezwykle ważną dziedziną medycy, która pozwala wykryć wiele chorób we wczesnych ich fazach, dzięki czemu, wiele z nich da się wyleczyć i bezpowrotnie zażegnać problem. Jednym z takich zabiegów jest kolposkopia, czyli wziernikowanie szyjki macicy, której celem jest badanie pod kątem raka.

Kolposkopia to prosty i bezbolesny zabieg. Jest niezwykle ważnym badaniem, gdyż pozwala wykryć przedkliniczną postać raka szyjki macicy, a więc fazy, w której wyleczalność wynosi sto procent.

Zabieg wykonują ginekolodzy przy pomocy urządzeń określanych jako kolposkopy. Umożliwiają one obserwowanie powierzchni szyjki macicy wraz z jej dolną częścią, oraz pochwą i sromu. Kolposkop wyposażony jest w wziernik stanowiący tubę optyczną, która umożliwia nawet dziesięciokrotne powiększenie. Posiada możliwość wizualizacji i archiwizacji obrazu.

Urządzenia te występują w dwóch wersjach. Mogą być mocowane do fotela lub być wyposażone w mobilną, tzw. “przejezdną podstawę”, dzięki czemu bez trudu można je obracać i przestawiać w dowolne miejsce.

Kolposkop to urządzenie niezbędne w każdym profesjonalnym gabinecie ginekologicznym. Obecnie, na rynku występuje duży wybór tych aparatów, oferujący różnorodność sprzętu, zarówno pod kątem wykonania wizualnego, możliwości mobilnych urządzenia, jak też różnorakich możliwości powiększenia oraz stopnia jego uzyskania.

Istnieją również urządzenia, które posiadają wbudowany dodatkowy monitor, umożliwiający bieżący podgląd obrazu badanej pacjentce. Kolposkop posiada łatwe, intuicyjne oprogramowanie, które nie powinno stanowić problemu dla żadnego lekarza.