Endometrioza z ciaza

Endometrioza jest chorobą, na którą pragną tylko osoby. Stanowi ostatnie choroba, w której komórki śluzówki macicy obracają się po organizmie i wbijają się w dalekie organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę ma co szósta osoba w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej zapada na jajniku. Innymi miejscami gdzie może się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak też pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym polem do powstania endometriozy są blizny pooperacyjne na przykład po cięciu cesarskim.

W relacji z jej położenia daje różne objawy. Najczęściej choć stanowi wtedy ból przed zaś w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym faktem istnieje również ból podczas stosunku płciowego czy inne zespoły bólowe w obrębie miednicy. Bardzo ciężkim powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty umieszczone w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Trafiające do ostatniego schorzenia w realizacji hormonów, jajniki przyczyniają się do zwiększonej liczby poronień i ważnego utrzymania ciąży.

Rozpoznanie
W badaniu endometriozy niezmiernie istotny jest wywiad z starą. Kolejnym krokiem jest spełnienie badań. Niezbędne jest przeprowadzenie bardzo dokładnego badania ginekologicznego i badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby jest leczenie. Prawdopodobnie ono prowadzić farmakologicznie lub chirurgicznie. Związane istnieje ostatnie z wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

Leczenie
Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu wystarczającej ilości hormonów oraz środków przeciwbólowych. Terapia przy zachowaniu hormonów jest za zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników i co za tym przechodzi do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne polega na wykonaniu zabiegu operacyjnego, podczas którego przenoszone jest źródło z skórą endometrium lub bardziej inwazyjnie wybierany jest jajnik, albo nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć trudną w działaniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może wystąpić jej nawrót.