Choroby cywilizacyjne encyklopedia

Wśród chorób cywilizacyjnych XXI wieku z pewnością należy wymienić depresję. Choć jeden okres temu niewielu o niej słuchało, z pewnością wada ta stanowi. Istnieje wówczas schorzenie o podłożu psychosomatycznym, które rozpoczyna się zwykle niewinnie - niewielką opieszałością w zwykłych czynnościach, pogorszonym nastrojem, obniżoną motywacją do lekturze. Z biegiem czasu te negatywne nastroje panują w normalnym byciu słabego i prowadzą obok niego pełną blokadę podstawowych funkcji życiowych - chory nie ma mocy wstać i zjeść, zrobić coś pożytecznego, miewa myśli samobójcze, ponieważ nie widzi sensu życia.

Jakkolwiek chwilowe pogorszenie nastroju, albo i jesienna chandra zwykle mijają samoistnie lub pod wpływem pewnych optymistycznych czynników, tak depresji nie da się wyleczyć bez pomocy specjalisty. Można chwilowo pozbyć się jej, na dowód dzięki pomocy przyjaciół, czy dzięki byciu jednych miłych rzeczy, jednak psychika osoby chorej istnieje właściwie mocno osłabiona, iż nie będzie w stanie podołać nawet najmniejszemu pogorszeniu jej nowej sytuacji - i dopiero nastąpi nawrót choroby. Chorzy bardzo często funkcjonują wśród społeczeństwa, sprowadza się nawet, że są uważani za osoby wyjątkowo szczęśliwe i spełnione z bycia - to wprawdzie maska, która całkowicie ustępuje, gdy chory znów będzie sam. Gdy chodzi o leczenie depresji Kraków posiada sporo wielkich ekspertów w tej dziedzinie. Trzeba przyznać, że każdy spośród nich zawiera grafiki wypełnione spotkaniami z złymi, którzy potrzebują intensywnej, regularnej terapii. Stanowi wówczas sposób psychoterapii, którą jedynie wspomaga się lekami, bo jako chorobę psychosomatyczna, depresję należy leczyć przede każdym z strony psychicznej.

Psychoterapeuta pomaga choremu znaleźć się na nowo w obejmującym go świecie. Zwiększa jego poczucie swej wartości, co w przyszłości będzie leczyło pacjentowi pokonywać niskie i wspanialsze przeszkody w byciu. To istotne, ponieważ cierpiącemu na depresję nie wolno stale usuwać kłód spod nóg, trzeba nauczyć go jako sobie z tematami radzić, ponieważ one są plus będą odchodziły w jego działaniu normalnie i powinien potrafić je pokonywać.