Choinka 60 90 cm

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha więc kwestie. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej również ciastka oraz indywidualnego sposobie słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje sprawa choinki i dlaczego jest właściwie ważna w świątecznej tradycji?

Jest wiele teorii, które informują o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Przecież w coś bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stanie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie ograniczając się do teorii, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się mężczyzny z Bogiem. Zwyczaj ten szybko rozpowszechnił się na wszelki świat. Można zatem powiedzieć, że już nie lecz w Polsce, ale jeszcze a zagranicznych krajach Europy także w Ameryce na wielka ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na przestrzeni ostatnich 30 lat można dostrzec sporą nowość w modzie choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane wiązane ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie trudno było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w pierwszej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jako dodatek istniały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie trzymały być wiązane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów oraz kolorów świątecznych ozdób jest wielka do określenia, ale w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

http://www.mikroskopy.pl/akcesoria

Przez lata historia choinki, tak samo jak typy, doświadczała nowości w sferze trendów zajmujących jej przystrajania. Jednakże nie poprawiłoby się to, że od czasu ubrania ważnej w relacji choinki przez Luthera, sposób ten dużo mocno zakorzenił się w kulturze świątecznej także trzymajmy okazję, że nieprędko przeminie.