Bezplodna zona

Niepłodność u ludzi wykonana jest przede każdym małą ruchliwością plemników, niską jakością nasienia bądź urazami narządów płciowych. Najczęściej niepłodność jest produktem złej jakości nasienia, czyli zmniejszoną liczbą plemników (mniej niż 20 mln w 1 ml) lub ich zmniejszoną ruchliwością.

Wpływ na więc są m.in. choroby przenoszone drogą płciową oraz przegrzewanie jąder (częste korzystanie z sauny, mała i nieprzewiewna bielizna). Czasem bezpłodność wywołana jest przez uszkodzenie jąder lub nasieniowodów w rezultatu przebytej infekcji czy urazu. Skutkuje to bowiem czasem zabiegiem w nasieniu dojrzałych plemników, a czasem nawet całkowitą niepłodnością. Na wartości rozrodcze wpływać mogą też choroby serca, nerek i płuc.

LeczeniePierwszym ruchem w działaniu męskiej niepłodności jest zmiana trybu życia. Pomoże na pewno aktywność ruchowa i rezygnacja z używek np. alkoholu. Na sytuację nasienia korzystnie wpływa dieta nisko tłuszczowa, można w produkty oraz warzywa i wprowadzanie do organizmu witaminy A dodatkowo C. Jeśli niepłodność jest produktem zaburzeń hormonalnych pacjentowi zalecane są hormony. Niedrożność nasieniowodów zatrzymuje się w poszczególnych przypadkach operacyjnie.

PrzyczynyNiepłodność że obejmować również podłoże genetyczne. Warto dokonać to pod uwagę często w przypadku, gdy u partnerki dołączyło do kilku poronień z poziomu. Często obniżenie płodności wychodzi z nieprawidłowości w chromosomach. Rzadziej stanowi to kategoria genu mukowiscydozy. Przyczyną niepłodności zapewne stanowić także przebycie świnki. Ta choroba wieku dziecięcego u małych chłopców może być mocno groźna. Aż u 1/3 mężczyzn, po osiągnięciu dojrzałości płciowej, może wystąpić zapalny obrzęk jąder, które dawać może niepłodność. Równie złe są schorzenia przenoszone drogą płciową. Zakażenia stworzone przez Chlamydia trachomatis lub Mycoplasma hominis skutkować mogą nawet trwałą niepłodnością.Warto wspomnieć i o Systemie Kallmana. Jest zatem zaburzenie genetyczne, które określa się brakiem lub zanikiem powonienia, i czasem również opóźnionym dojrzewaniem płciowym. U ludzi dotkniętych tym zaburzeniem są znacznie małe jądra, prącie i mały poziom testosteronu. Wskazywania na działania maja pacjenci z zakresem jąder powyżej 2,5cm.