Badanie plodnosci w domu

Badanie płodności u mężczyzn polega przede każdym na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest pewnym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które płyną z jajek i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Kiedy powinno skończyć się badanie?Pytanie to powinno się zrealizować w momencie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez sensu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zakończyć również po innego rodzaju obrazach w strefie krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed rozpoczęciem do poszukiwania muszą zostać przeprowadzone określone standardy. Negatywnie na wniosek mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna zostać uzyskana w terminie 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (zwłaszcza te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a też nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna również zostać zaopatrzona w normalny sposób.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich świeżość i ruchliwość). Dodatkowo wykrywa się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem podawane są oraz inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u ludzi wykorzystuje się i nowego rodzaju badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i pełnego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą istnieć też wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się to badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Stanowi wówczas tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Określa ono rób wiązania się przeciwciał z plemnikiem. Musi być ich tak znacznie wielu, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są i nowego typu infekcje. W punktu ich usunięcia realizowane są badania mikrobiologiczne.